hürriyet

9 Ekim 2015 Cuma

KAFES- JOSH MALERMAN


KAFES- JOSH MALERMAN
İTHAKİ YAYINLARI- 330 SYF

Orijinal Adı: Bird Box
Puanım:

 


2014'ün en çok ses getiren, haftalarca kendi türünde Amazon'da 1 numarada kalan, 16 ülkeye satılan ve Universal Studios'un film haklarını aldığı Kafes, şimdi Türkçe çevirisiyle raflarda!

This Is Horror Ödülü - En İyi Roman
Michigan Notable Book Ödülü
Bram Stoker Ödülü - En İyi İlk Roman Finalisti
Goodreads En İyi Korku Romanı Finalisti
James Herbert Korku Ödülü Finalisti
Shirley Jackson Korku Ödülleri Finalisti


"Bir oturuşta ve parmakların arasındaki çıtırtılar hissedilerek okunması gereken bir kitap. Buna benzer bir korku öyküsü şimdiye kadar hiç anlatılmadı. Josh Malerman bu işi biliyor."
-Hugh Howey-

"Çok iyi, çok başarılı ve doğrudan yazılmış büyük bir takdirle okuduğum çarpıcı bir roman. Josh Malerman, işini hızlı konuşan ve ne yaptığını bilen bir meleğin edasıyla yapıyor."
-Peter Straub-

"Tüyler ürperten bir ilk kitap. Malerman okuyucuyu soğukkanlı ve acımasız anlatımıyla diken üstünde tutuyor. Hitchcock'un Kuşlar'ı, Stephen King'in en iyi işleri ve Jonathan Caroll'la karşılaştırılmayı hak eden sarsıcı bir macera."
-Kirkus Reviews-

"Stephen King hayranları bayılacak."
-Publishers Weekly-
 
KONUSU (Tanıtım Bülteninde):
Dışarıda bir şey var…

Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat... Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?


DEĞERLENDİRME:

Uzun bir aradan sonra yeni bir yorumla merhaba..
bu kitap daha çıkmadan merakla beklediğim bir kitaptı haliyle çıkınca diğer kitapların önüne geçti. okuma hızımı ve motivasyonumu yeniden kazanmamıda sağladı. gelelim kitabımıza.. gerilim korku türünü benim gibi çok okuyan birisi için bu kitap korku ve gerilimden ziyade daha çok merak unsuruyla daha çok bezeliydi. kitabımızda çok fazla karakter bir avuç insandan olayları dinliyoruz ve onlarda zaten gözleri hep kapalı olduğu için fazla bir şey öğrenemiyoruz. dünyanın pek çok yerinde insanlar gördükleri birşey yüzünden saldırganlaşıyor ve intihar ediyor. geride kalan az sayıda insandan biri de baş karakterimiz Malorie kız kardeşi ölünce bir eve sığınıyor. kitap da Malorieyi dört yıl öncesinde ve şimdiki -yanında iki çocukla- mücadelesini okuyoruz.  geri dönüşler insanda açıkçası daha çok merak uyandırıyor. Malorie dört yıl boyunca çocukları bu dünyaya hazır hale getiriyor ve gözleri kapalı nehirde çok riskli bir yolculuğa çıkıyorlar. Çocukları yetiştirme çabası ve onları koruma içgüdüsü çok etkileyici.. okurken dönüp dönüp oğluma baktığım doğrudur. Düşünsenize ne olduğunu bilmediğiniz bir yaratıkla çevrilisiniz ve gözlerinizi açarsanız ölebilirsin o zaman çocuklara ne olur. oldukça etkileyici bir kitap. Aldığı ödülleri ve övgüleri sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.. havada asılı kalan tek konu ise neydi bunun sebebi. bana daha önce izlediğim bir filmi hatırlattı epeyce bu filmde de insanlar bir anda intihar etmeye başlıyorlardı ve sebebi bitkilerdi. bitkiler gergin bir ortam oluşunca bir rüzgar esiyordu ve insalar intihar ediyordu ve bitkisiz kapalı bir yerde ya da sürekli koşarak kaçıyorlardı.. 


ve ithaki yayınları harika bir kitaba daha harika bir basım ve dış kapakla imza atmış Trendeki Kız da olduğu gibi dışa ayrıca bir kapak hazırlamışlar kitabımız zarar görmesin diye :)

  

keyifli okumalar... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder